TR
EN

FAALİYET ALANLARI

PERAKENDE GRUBU

Perakende Grubu

MAYA Grubu perakende alanında faaliyetlerine 1990’ların sonunda “Mayadrom Alışveriş Merkezi” projesi ile başlamıştır. Ülkemizde yeni uygulanmakta olan “shop-in-shop” konsepti ile üst kalite marka ve ürünleri bir araya getiren M-Square mağazası grubun ilk perakende markası olmuştur.

2000’lerin başına gelindiğinde, MAYA Grubu şirketlerinden Mapa Mobilya ve Aksesuar Pazarlama A.Ş. dünyada mobilya ve ev aksesuarı perakendeciliğinde lider konumdaki IKEA ile Türkiye ana distribütör ve bayiilik anlaşması yaparak, büyük mağazacılık alanında yatırımlar yapmış ve Türkiye perakende sektörüne önemli bir dünya markasını kazandırmıştır.

IKEA-Türkiye günümüzde, bir tarafta büyük format mağazaları ve internet satışları ile müşterilerinin beğenisini kazanarak en çok tercih edilen markaların başında yerini almış, diğer taraftan ise gerek mağazalarında yarattığı istihdam, gerekse IKEA’nın global satın almalarıyla yarattığı ihracat hacmi ile ekonomimize önemli katkılar sağlamaktadır.

MAYA Grubu geleceğe dönük olarak, gerek IKEA’nın Türkiye’de genişlemesi gerekse başka girişim ve iştirakler ile perakende alanında büyümeyi hedeflemektedir.
 

IKEA


MAYA Grubu IKEA Türkiye faliyetlerine 2003 yılında imzalamış olduğu Frenchise anlaşması ile grup şirketi olan MAPA A.Ş. çatısı altında başlamış ve ilk dört yılda 4 mağaza açarak, bu alandaki faaliyetlerini başarı ile sürdürmektedir.

IKEA Türkiye olarak 5. Mağazamız 23 Haziran 2011 tarihinde Ankara’da açılmıştır. Grubumuzun Türkiye’de IKEA perakende faaliyetlerine başlaması ile birlikte uluslararası IKEA’nın Türkiye’den gerçekleştirdiği ihracat hacmi giderek artmış ve son 5 yıl içinde yüzde 160 oranında artarak 500 milyon USD seviyesine ulaşmıştır.


IKEA TÜRKİYE - MAPA MOBİLYA ve AKSESUAR A.Ş.
TELEFON : 0216 528 05 55
FAKS : 0216 528 05 08
ADRES : FATİH SULTAN MEHMET MAH. BALKAN CAD. NO: 62 ÜMRANİYE-İSTANBUL
E-POSTA : mh@ikea.com.tr
www.ikea.com.tr